LKS Start Mszana

Adres: Sportowa 6, 44-325 Mszana

Strona www: www.start-mszana.futbolowo.pl

Prezes: Marek Haśko (tel. 603 968 666)

 

Tradycja jest rozumem całego narodu, przesianym z jednego wieku w drugi. (Ricarda Huch)

Tradycje piłki nożnej w Mszanie sięgają okresu przedwojennego. Już w latach trzydziestych istniało we wsi boisko piłkarskie, na którym miejscowy klub ORZEŁ MSZANA rozgrywał mecze do wybuchu wojny. Tuż po wyzwoleniu została reaktywowana drużyna piłkarska pod nazwą LECHIA MSZANA. Drużyna ta występowała w klasie C od 1946 r. do 1946 r. Jej prezesem i jedynym sponsorem był Paweł Kozielski. Na skutek zatargu zawodników z sędzią, drużyna i boisko piłkarskie zostały zawieszone na kilka lat.

W 1957 roku z inicjatywy miejscowej młodzieży zorganizowano ponownie sekcję piłkarską, złożoną z zespołu juniorów i seniorów. Nie było wówczas boiska w Mszanie, więc zarejestrowano zespół w federacji GÓRNIK, pod nazwą GÓRNIK WILCHWY. Drużyna działała w oparciu o finansowe wsparcie kopalni “1 MAJA”, a mecze rozgrywano w sąsiedniej wiosce Wilchwy. Zespół składał się z piłkarzy Mszany i Wilchw. Klub działał do 1963 roku, po czym nastąpiła fuzja GÓRNIKA WILCHWY z KOLEJARZEM Wodzisław, w efekcie której powstała ODRA WODZISŁAW.

W czerwcu 1986 r. z inicjatywy Jerzego Tatarczyka – byłego piłkarza Górnika Wilchwy i Odry Wodzisław oraz wydatnej pomocy organizacyjnej i wsparciu ówczesnego zastępcy dyrektora ds. ekonomicznych KWK “Żory” Gerharda Marka, utworzono LZT “START” MSZANA. Od początku powołania tego klubu funkcję prezesa pełnił Jerzy Tatarczyk, który po zakończeniu czynnego działania w klubie tj. od 16 stycznia 1998 roku jest jego Honorowym Prezesem. Związanie i działalność klubu START Mszana była możliwa dzięki staraniom Zarządu Gminy oraz przy pomocy Przedsiębiorstwa “Rekultywacja” Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego.Tej współpracy zawdzięczać można również zrekultywowanie hałdy kopalnianej przy szybie III KWK ” 1 Maja” z przeznaczeniem na budowę boiska piłkarskiego. LZS START Mszana zainaugurował rozgrywki w klasie C, grupy II podokręg: Rybnik w sezonie 1986/1987r. Sezon piłkarski 1987/88 r. rozpoczął w klasie B, by po roku awansować do klasy A.

Było to duże osiągnięcie sportowe, bowiem w ciągu dwóch kolejnych sezonów klub awansował o trzy klasy. W 1989 roku staraniem działaczy sportowych i przy przychylności środków finansowych z Urzędu Gminy oraz darowizn i pracy społecznej mszańskich sympatyków sportu (którzy przepracowali ponad 3000 godzin) obiekt szatni został oddany do użytku na koniec 1994r. Najbardziej aktywnymi społecznikami angażującymi się przy budowie obiektu szatni sportowej byli m.in.: Jan Wieczorek, Franciszek Woryna, Roman Gąsior, Edward Nogły. Dzięki realizacji tego przedsięwzięcia powstało zaplecze umożliwiające uprawianie sportu, a ponadto organizację zebrań klubowych oraz działalności gospodarczej w estetycznym pomieszczeniu klubowym. Piłkarze pierwszego zespołu w 1997 r. uzyskali awans do klasy okręgowej i od tego czasu zawsze plasują się w czołówce III grupy klasy okręgowej OZPN Katowice. Wraz z awansem do klasy okręgowej w 1997r. dotychczasowe drużyny juniorów przekształcono w klasę B, a także powołano dwie drużyny trampkarzy starszych i młodszych. Od 1999r. klasę B, później C i trampkarzy trenował Lucjan Tatarczyk (także trener ligi okręgowej w trzech pierwszych sezonach). W dalszej kolejności trenerami byli m. in.: Janusz Skrzypiciel (dwa sezony), (od 2002r. ) Zbigniew Gawełczyk,(a od 2005r.) Janusz Pancer,(od 1 stycznia 2007r.) Marian Piechaczek.

 

W najnowszej historii klubu funkcję Prezesa sprawowali:
– 1986 do 1997 – Jerzy Tatarczyk
– 1998 – Eugeniusz Folwarczny
– 1999 do II 2000 – Bolesław Gardian
– III 2000 do I 2003 – Gerhard Marek
– II 2003 do 2006 – Janusz Marekwica
– od 2006 do nadal – Marek Haśko.

W roku 2004 Urząd Gminy w Mszanie powołał nową instytucję “Gminny Ośrodek Sportu”, do którego przydzielono LKS START Mszana. Wcześniej klub działał w ramach Wiejskiego Ośrodka Kultury i Rekreacji w Mszanie.

Obecnie LKS ‘START’ Mszana prowadzi działalność sportową w oparciu o trzy sekcje piłki nożnej:
– Klasa ‘A’ (grupa: Rybnik)
– Juniorzy 
– Trampkarze